09225VA-12L-AA-00 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Same Sky (Formerly CUI Devices)
In Stock: 1.760
Datasheet
Image for 09225VA-12L-AA-00 is not available
09225VA-12L-AA-00
DigiKey Part Number
12-09225VA-12L-AA-00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
09225VA-12L-AA-00
Description
FAN AXIAL 92X25MM 12VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 92mm L x 92mm H Ball 61.1 CFM (1.71m³/min) 2 Wire Leads
Category
Features
Auto Restart
Mfr
Noise
38.5dB
Series
Power (Watts)
2.9 W
Packaging
Bulk
RPM
Part Status
Active
Termination
2 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 92mm L x 92mm H
Current Rating (Amps)
0.240A
Width
25.00mm
Voltage Range
7 ~ 13.8VDC
Air Flow
61.1 CFM (1.71m³/min)
Material - Frame
Plastic
Static Pressure
0.260 in H2O (64.8 Pa)
Material - Blade
Plastic
Bearing Type
Ball
Lifetime @ Temp.
40000 Hrs @ 60°C