06025VG-12Q-ZT-A0
DigiKey Part Number
12-06025VG-12Q-ZT-A0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
06025VG-12Q-ZT-A0
Description
FAN AXIAL 60X25MM 12VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 60mm L x 60mm H Ball 38.4 CFM (1.08m³/min) 3 Wire Leads
Category
Noise
53.0dB(A)
Mfr
Power (Watts)
6.6 W
Termination
3 Wire Leads
Part Status
Active
Ingress Protection
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 60mm L x 60mm H
Approval Agency
CE, cULus, VDE
Width
25.00mm
Current Rating (Amps)
0.550A
Air Flow
38.4 CFM (1.08m³/min)
Voltage Range
10 ~ 13.2VDC
Static Pressure
0.940 in H2O (234.1 Pa)
Material - Frame
Aluminum
Plastic
Fan Type
Lifetime @ Temp.
40000 Hrs @ 85°C