06025SA-12T-ET-D0
DigiKey Part Number
12-06025SA-12T-ET-D0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
06025SA-12T-ET-D0
Description
FAN AXIAL 60X25MM 12VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 60mm L x 60mm H Ball 37.8 CFM (1.06m³/min) 3 Wire Leads
Category
Features
Auto Restart, Speed Sensor (Tach)
Mfr
Noise
47.0dB
Series
Power (Watts)
5.2 W
Termination
3 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 60mm L x 60mm H
Current Rating (Amps)
0.430A
Width
25.00mm
Voltage Range
7 ~ 13.2VDC
Air Flow
37.8 CFM (1.06m³/min)
Static Pressure
0.630 in H2O (156.9 Pa)
Lifetime @ Temp.
40000 Hrs @ 60°C