06025DA-12R-AU-02
DigiKey Part Number
12-06025DA-12R-AU-02-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
06025DA-12R-AU-02
Description
FAN AXIAL 60X25MM 12VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 60mm L x 60mm H Ball 45.6 CFM (1.28m³/min) 4 Wire Leads
Category
Noise
52.0dB
Mfr
Power (Watts)
8.04 W
Series
RPM
Packaging
Box
Termination
4 Wire Leads
Part Status
Active
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
CE, cULus, VDE
Size / Dimension
Square - 60mm L x 60mm H
Current Rating (Amps)
0.670A
Width
25.00mm
Voltage Range
7 ~ 13.2VDC
Air Flow
45.6 CFM (1.28m³/min)
Material - Frame
Plastic
Static Pressure
1.170 in H2O (291.4 Pa)
Material - Blade
Plastic
Bearing Type
Ball
Lifetime @ Temp.
40000 Hrs @ 60°C