04028VA-24N-CA-00
DigiKey Part Number
P19876-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
04028VA-24N-CA-00
Description
FAN AXIAL 40X28.1MM 24VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 40mm L x 40mm H Ball 14.5 CFM (0.406m³/min) 2 Wire Leads
Category
Noise
44.5dB
Mfr
Power (Watts)
2.4 W
Series
RPM
Packaging
Bulk
Termination
2 Wire Leads
Part Status
Active
Ingress Protection
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 40mm L x 40mm H
Weight
0.121 lb (54.88 g)
Width
28.10mm
Current Rating (Amps)
0.100A
Air Flow
14.5 CFM (0.406m³/min)
Voltage Range
10 ~ 26.4VDC
Static Pressure
0.840 in H2O (209.2 Pa)