04020VA-24N-AA-00
DigiKey Part Number
12-04020VA-24N-AA-00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
04020VA-24N-AA-00
Description
FAN AXIAL 40X20MM 24VDC WIRE
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 40mm L x 40mm H Ball 10.2 CFM (0.286m³/min) 2 Wire Leads
Category
Features
Auto Restart
Mfr
Noise
32.5dB
Series
Power (Watts)
1.7 W
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 40mm L x 40mm H
Current Rating (Amps)
0.070A
Width
20.00mm
Voltage Range
14 ~ 26.4VDC
Air Flow
10.2 CFM (0.286m³/min)
Static Pressure
0.310 in H2O (77.2 Pa)
Lifetime @ Temp.
100000 Hrs @ 25°C