M2T22S4A5W30
DigiKey Part Number
M2T22S4A5W30-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M2T22S4A5W30
Description
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V
Customer Reference
Detailed Description
Toggle Switch DPDT Through Hole, Right Angle
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
M2T22S4A5W30 Models
Category
Actuator Type
Standard Round
Mfr
Actuator Length
7.62mm
Series
Illumination
Non-Illuminated
Packaging
Tray
Termination Style
PC Pin
Part Status
Obsolete
Bushing Thread
Unthreaded
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Features
Process Sealed
Circuit
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Switch Function
Actuator Material
Brass, Nickel Plated
Current Rating (Amps)
6A (AC), 4A (DC)
Electrical Life
25,000 Cycles
Voltage Rating - AC
125 V
Base Product Number
Voltage Rating - DC
30 V