JWMW11RAA-ND
JWMW11RAA-ND
NKK Switches JWMW Series Rocker Switches | Digi-Key Daily
JWMW11RAA
DigiKey Part Number
JWMW11RAA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JWMW11RAA
Description
SWITCH ROCKER SPST 10A 125V
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Rocker Switch SPST 10A (AC/DC) 125 V Panel Mount, Snap-In
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
JWMW11RAA Models
Category
Color - Actuator/Cap
Black
Mfr
Actuator Marking
No Marking
Series
Termination Style
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Packaging
Tray
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Part Status
Active
Features
Epoxy Sealed Terminals
Mounting Type
Panel Mount, Snap-In
Panel Cutout Dimensions
Rectangular - 25.00mm x 15.40mm
Circuit
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Switch Function
Approval Agency
CSA, UL, VDE
Current Rating (Amps)
Mechanical Life
25,000 Cycles
Voltage Rating - AC
125 V