FR01KR10P-W
DigiKey Part Number
360-3722-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FR01KR10P-W
Description
SWITCH ROTARY DIP BCD 0.1A 5V
Detailed Description
Dip Switch BCD 10 Position Through Hole Rotary with Shaft Actuator 100mA 5VDC
Height Above Board
0.426" (10.82mm)
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Circuit
BCD
Washable
Yes
Number of Positions
10
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
100mA
Voltage Rating
5VDC
Length
0.394" (10.00mm)