FR01FR16P-W-S
DigiKey Part Number
FR01FR16P-W-S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FR01FR16P-W-S
Description
SWITCH ROTARY DIP HEX 0.1A 5V
Detailed Description
Dip Switch Hexadecimal 16 Position Through Hole Rotary for Tool Actuator 100mA 5VDC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FR01FR16P-W-S Models
Height Above Board
0.150" (3.81mm)
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Tube
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Circuit
Hexadecimal
Washable
Yes
Number of Positions
16
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
100mA
Voltage Rating
5VDC
Length
0.394" (10.00mm)