FR01FR16H-S
FR01FR16H-S
FR01FR16H-S
DigiKey Part Number
360-2199-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FR01FR16H-S
Description
SWITCH ROTARY DIP HEX 0.1A 5V
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Dip Switch Hexadecimal 16 Position Through Hole, Right Angle Rotary for Tool Actuator 100mA 5VDC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FR01FR16H-S Models
Category
Contact Finish
Gold
Manufacturer
NKK Switches
Height Above Board
0.394" (10.00mm)
Series
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Packaging
Tube
Termination Style
PC Pin
Part Status
Active
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Circuit
Hexadecimal
Washable
No
Number of Positions
16
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
100mA
Body Material
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Voltage Rating
5VDC
Length
0.394" (10.00mm)