FR01FR10H-S
FR01FR10H-S
FR01FR10H-S
DigiKey Part Number
360-2197-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FR01FR10H-S
Description
SWITCH ROTARY DIP BCD 0.1A 5V
Detailed Description
Dip Switch BCD 10 Position Through Hole, Right Angle Rotary for Tool Actuator 100mA 5VDC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FR01FR10H-S Models
Height Above Board
0.394" (10.00mm)
Series
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Packaging
Tube
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Circuit
BCD
Washable
No
Number of Positions
10
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
100mA
Voltage Rating
5VDC
Length
0.394" (10.00mm)