FR01AR10PB-W-S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
NKK Switches
In Stock: 0
Datasheet
Dip Switch BCD 10 Position Panel Mount Rotary with Shaft Actuator 100mA 5VDC
FR01AR10PB-W-S
DigiKey Part Number
FR01AR10PB-W-S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FR01AR10PB-W-S
Description
SWITCH ROTARY DIP BCD 0.1A 5V
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
FR01AR10PB-W-S Models
Height Above Board
1.104" (28.05mm)
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Circuit
BCD
Washable
Yes
Number of Positions
10
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
100mA
Voltage Rating
5VDC
Length
0.516" (13.11mm)