FR01AR10HB
DigiKey Part Number
FR01AR10HB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FR01AR10HB
Description
SWITCH ROTARY DIP BCD 0.1A 5V
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Dip Switch BCD 10 Position Panel Mount, Right Angle Rotary with Shaft Actuator 100mA 5VDC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FR01AR10HB Models
Category
Contact Finish
Gold
Manufacturer
NKK Switches
Height Above Board
0.433" (11.00mm)
Series
Mounting Type
Panel Mount, Right Angle
Packaging
Bulk
Termination Style
PC Pin
Part Status
Active
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Circuit
BCD
Washable
No
Number of Positions
10
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
100mA
Body Material
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Voltage Rating
5VDC
Length
0.516" (13.11mm)