RP110N151C-TR-FE is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 0
Datasheet
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SOT-23-5
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
RP110N151C-TR-FE
DigiKey Part Number
RP110N151C-TR-FE-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RP110N151C-TR-FE
Description
IC REG LINEAR 1.5V 150MA SOT23-5
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage Dropout (Max)
0.8V @ 150mA
Mfr
Current - Output
Series
Current - Quiescent (Iq)
2 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Control Features
Enable
Part Status
Active
Protection Features
Over Current
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Input (Max)
5.25V
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.5V