R1525S033B-E2-KE
DigiKey Part Number
2129-R1525S033B-E2-KETR-ND - Tape & Reel (TR)
2129-R1525S033B-E2-KECT-ND - Cut Tape (CT)
2129-R1525S033B-E2-KEDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R1525S033B-E2-KE
Description
IC REG LIN 3.3V 200MA 6-HSOP-J
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 200mA 6-HSOP-J
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
6.8 µA
Series
Current - Supply (Max)
6.5 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Control Features
Current Limit, Enable
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
6-SOIC Variation (0.154", 3.90mm Width), 4 Leads + 2 Fins
Voltage - Input (Max)
42V
Supplier Device Package
6-HSOP-J
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
0.4V @ 200mA