R1163N351B-TR-FE
DigiKey Part Number
R1163N351B-TR-FE-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R1163N351B-TR-FE
Description
IC REG LINEAR 3.5V 150MA SOT23-5
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SOT-23-5
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
100 µA
Series
PSRR
70dB ~ 60dB (1kHz ~ 10kHz)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Control Features
Enable
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Reverse Current
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Input (Max)
6V
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.5V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
0.35V @ 150mA