NJM78M12SDL1-TE1
DigiKey Part Number
2129-NJM78M12SDL1-TE1TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NJM78M12SDL1-TE1
Description
IC REG LINEAR 12V 500MA TO252-3
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA TO-252-3
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
6 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
PSRR
70dB (120Hz)
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Voltage - Input (Max)
35V
Supplier Device Package
TO-252-3
Voltage - Output (Min/Fixed)
12V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
1.8V @ 500mA