MG16B-240-AB-00
DigiKey Part Number
563-2087-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MG16B-240-AB-00
Description
GEARMOTOR 40 RPM 12V PLANETARY
Detailed Description
DC Motor Gearmotor 40 RPM 12VDC
Category
Torque - Rated (oz-in / mNm)
17 / 120
Size / Dimension
Round - 0.629" Dia (16.00mm)
Series
Diameter - Shaft
0.118" (3.00mm)
Length - Shaft and Bearing
0.394" (10.00mm)
Mounting Hole Spacing
0.433" (11.00mm)
Gear Reduction Ratio
240
Voltage - Rated
12VDC