F410T-12LC
DigiKey Part Number
563-1131-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F410T-12LC
Description
FAN AXIAL 40X10MM 12VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 40mm L x 40mm H Sleeve 3.9 CFM (0.109m³/min) 2 Wire Leads
Category
Noise
12.0dB(A)
Mfr
Power (Watts)
480 mW
Series
RPM
Packaging
Bulk
Termination
2 Wire Leads
Part Status
Active
Operating Temperature
14 ~ 140°F (-10 ~ 60°C)
Voltage - Rated
Weight
0.044 lb (19.96 g)
Size / Dimension
Square - 40mm L x 40mm H
Current Rating (Amps)
0.040A
Width
10.00mm
Voltage Range
10.2 ~ 13.2VDC
Air Flow
3.9 CFM (0.109m³/min)
Material - Frame
Acrylic Butadiene Styrene (ABS), Polybutylene Terephthalate (PBT)
Static Pressure
0.040 in H2O (10.0 Pa)