CT-20EPB202
DigiKey Part Number
563-CT-20EPB202-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CT-20EPB202
Description
TRIMMER 2K OHM 0.5W PC PIN SIDE
Detailed Description
2 kOhms 0.5W, 1/2W PC Pins Panel Mount, Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 15.0 Turn Side Adjustment
EDA/CAD Models
CT-20EPB202 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Mounting Type
Panel Mount, Through Hole
Resistance
2 kOhms
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Rectangular - 0.350" x 0.276" Face (8.90mm x 7.00mm)
Tolerance
±10%