CT-20EP503 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Nidec Components
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Nidec Components
In Stock: 0
Datasheet
50 kOhms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 15.0 Turn Side Adjustment
CT-20EP503
DigiKey Part Number
563-CT-20EP503-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CT-20EP503
Description
TRIMMER 50K OHM 0.5W PC PIN SIDE
Detailed Description
EDA/CAD Models
CT-20EP503 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Mounting Type
Through Hole
Resistance
50 kOhms
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Rectangular - 0.252" x 0.197" Face (6.40mm x 5.00mm)
Tolerance
±10%