PG-30-102R-N
DigiKey Part Number
563-1396-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PG-30-102R-N
Description
PRES GAUGE NPN OPEN COLLECTR
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pressure Sensor ±14.5PSI (±100kPa) Compound Female - 1/8" (3.18mm) BSPT 1 V ~ 5 V Module Box with Display
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PG-30-102R-N Models
Category
Voltage - Supply
10.8V ~ 30V
Manufacturer
Nidec Components
Port Size
Female - 1/8" (3.18mm) BSPT
Series
Port Style
Threaded
Packaging
Box
Features
Temperature Compensated
Part Status
Active
Termination Style
Cable
Applications
Industrial Automation
Maximum Pressure
±200PSI (±1378.95kPa)
Pressure Type
Compound
Operating Temperature
-10°C ~ 50°C
Operating Pressure
±14.5PSI (±100kPa)
Package / Case
Module Box with Display
Output Type
NPN - Open Collector
Supplier Device Package
Module
Output
1 V ~ 5 V