MG16B-030-AB-00
DigiKey Part Number
563-2081-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MG16B-030-AB-00
Description
GEARMOTOR 380 RPM 12V PLANETARY
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
DC Motor Gearmotor 380 RPM 12VDC
Category
Torque - Rated (oz-in / mNm)
2.83 / 20
Manufacturer
Nidec Components
Size / Dimension
Round - 0.629" Dia (16.00mm)
Series
Diameter - Shaft
0.118" (3.00mm)
Packaging
Tray
Length - Shaft and Bearing
0.394" (10.00mm)
Part Status
Active
Mounting Hole Spacing
0.433" (11.00mm)
Type
DC Motor
Termination Style
Wire Leads
Function
Gearmotor
Gear Reduction Ratio
30
Voltage - Rated
12VDC