MC1003-000-103
DigiKey Part Number
563-2131-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MC1003-000-103
Description
POT 10K OHM 0.19W PLASTIC LINEAR
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 3 Turns Conductive Plastic 0.19W Solder Lug
Category
Adjustment Type
User Defined
Manufacturer
Nidec Components
Temperature Coefficient
±400ppm/°C
Series
Rotation
1080°
Packaging
Bulk
Resistive Material
Conductive Plastic
Part Status
Active
Termination Style
Solder Lug
Resistance (Ohms)
10k
Actuator Type
Slotted
Tolerance
±20%
Actuator Length
0.650" (16.50mm)
Power (Watts)
0.19W
Actuator Diameter
0.118" (3.00mm)
Built in Switch
None
Bushing Thread
M6 x 0.75
Number of Turns
3.0
Mounting Type
Panel Mount
Features
Long Life
Size - Body
Round - 0.394" Dia (10.00mm)