JT30-340-500
DigiKey Part Number
563-2043-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JT30-340-500
Description
POT LINEAR
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Wire Leads
Category
Adjustment Type
User Defined
Manufacturer
Nidec Components
Rotation
Continuous
Series
Termination Style
Wire Leads
Packaging
Tray
Actuator Type
Flatted
Part Status
Active
Actuator Length
0.591" (15.00mm)
Built in Switch
None
Actuator Diameter
0.236" (6.00mm)
Number of Turns
1.0
Mounting Type
Panel Mount
Features
Low Torque
Size - Body
Round - 1.181" Dia (30.00mm)