UZS1A330MCL1GB
DigiKey Part Number
493-10135-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UZS1A330MCL1GB
Description
CAP ALUM 33UF 20% 10V SMD
Customer Reference
Detailed Description
33 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UZS1A330MCL1GB Models
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
41 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ High Frequency
61.5 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.181" (4.60mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Voltage - Rated
10 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C