UTT1E101MPD is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Nichicon
In Stock: 8.443
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 6.120
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
100 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UTT1E101MPD
DigiKey Part Number
493-3276-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UTT1E101MPD
Description
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UTT1E101MPD Models
Category
Applications
Mfr
Ripple Current @ Low Frequency
138 mA @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
230 mA @ 100 kHz
Packaging
Bulk
Impedance
680 mOhms
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.354" (9.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C