UPW1V331MPD6TD
DigiKey Part Number
493-11943-1-ND - Cut Tape (CT)
493-11943-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPW1V331MPD6TD
Description
CAP ALUM 330UF 20% 35V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
330 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UPW1V331MPD6TD Models
Ripple Current @ Low Frequency
646.75 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
995 mA @ 100 kHz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
65 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C