UPW1J471MHD3 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Nichicon
In Stock: 467
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 14
Datasheet
In Stock: 739
In Stock: 1.262
In Stock: 5
In Stock: 4.410
Direct
Panasonic Industry
Panasonic Industry
Chemi-Con
In Stock: 399
Chemi-Con
In Stock: 508
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
470 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UPW1J471MHD3
DigiKey Part Number
493-1949-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPW1J471MHD3
Description
CAP ALUM 470UF 20% 63V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UPW1J471MHD3 Models
Category
Ratings
Ripple Current @ Low Frequency
1.328 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.77 A @ 100 kHz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
59 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
0.787" (20.00mm)
Lifetime @ Temp.
8000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C