UPM2G010MPD is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Nichicon
In Stock: 1.999
Datasheet
Similar
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
1 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor® Episode Nine: You Callin' Me?
UPM2G010MPD
DigiKey Part Number
493-17129-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPM2G010MPD
Description
CAP ALUM 1UF 20% 400V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UPM2G010MPD Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
17 mA @ 120 Hz
Part Status
Obsolete
Ripple Current @ High Frequency
27.2 mA @ 10 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
0.571" (14.50mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C