UPJ2G010MPD is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Nichicon
In Stock: 1.999
Datasheet
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 145
Datasheet
Similar
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
1 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor® Episode Nine: You Callin' Me?
UPJ2G010MPD
DigiKey Part Number
493-17078-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPJ2G010MPD
Description
CAP ALUM 1UF 20% 400V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UPJ2G010MPD Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
17 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
27.2 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C