UFW0J102MPD
DigiKey Part Number
493-15109-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UFW0J102MPD
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UFW0J102MPD Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
530 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
609.5 mA @ 10 kHz
Part Status
Not For New Designs
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C