UBW1J221MHD1TO
DigiKey Part Number
493-13168-1-ND - Cut Tape (CT)
493-13168-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UBW1J221MHD1TO
Description
CAP ALUM 220UF 20% 63V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 135°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UBW1J221MHD1TO Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
525 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
1.05 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
160 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 135°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C