UBW1E102MHD
DigiKey Part Number
493-16638-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UBW1E102MHD
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 135°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UBW1E102MHD Models
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.173 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.75 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
33 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 135°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C