PCF1D151MCL1GS | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PCF1D151MCL1GS |
Description | CAP ALUM POLY 150UF 20% 20V SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 18 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 150 µF 20 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 20mOhm 2000 Hrs @ 105°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | PCF1D151MCL1GS Models |
Category | Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C |
Manufacturer Nichicon | Operating Temperature -55°C ~ 105°C |
Series | Ratings AEC-Q200 |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Applications General Purpose |
Part Status Active | Ripple Current @ High Frequency 4.32 A @ 100 kHz |
Type Polymer | Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm) |
Capacitance 150 µF | Height - Seated (Max) 0.504" (12.80mm) |
Tolerance ±20% | Surface Mount Land Size 0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm) |
Voltage - Rated 20 V | Mounting Type Surface Mount |
ESR (Equivalent Series Resistance) 20mOhm | Package / Case Radial, Can - SMD |