LNC2H222MSEGBB is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor® Episode Nine: You Callin' Me?
Doctor Capacitor® Episode Seven: What's In The Mail, Doc?
LNC2H222MSEGBB
DigiKey Part Number
LNC2H222MSEGBB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LNC2H222MSEGBB
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 500V SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2200 µF 500 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
14.2 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
19.88 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
1.126" (28.60mm)
Capacitance
Size / Dimension
2.500" Dia (63.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
4.055" (103.00mm)
Voltage - Rated
500 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C