LLS1K332MELZ
DigiKey Part Number
493-13915-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LLS1K332MELZ
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 80V SNAP TH
Detailed Description
3300 µF 80 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
LLS1K332MELZ Models
Ripple Current @ Low Frequency
3.23 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.7145 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)
Voltage - Rated
80 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C