SZMM5Z15VT5GF is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 8.147
Datasheet
Similar
Diotec Semiconductor
In Stock: 3.890
Datasheet
Zener Diode 15 V 300 mW ±2% Surface Mount SOD-523
SZMM5Z15VT5GF
DigiKey Part Number
1727-SZMM5Z15VT5GFTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-SZMM5Z15VT5GFCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-SZMM5Z15VT5GFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SZMM5Z15VT5GF
Description
DIODE ZENER 15V 300MW SOD523
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 10.5 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 100 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Grade
Automotive
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Qualification
AEC-Q101
Tolerance
±2%
Mounting Type
Surface Mount
Power - Max
300 mW
Package / Case
Impedance (Max) (Zzt)
15 Ohms