PSMNR58-30YLHX
DigiKey Part Number
1727-8595-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-8595-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-8595-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSMNR58-30YLHX
Description
MOSFET N-CH 30V 300A LFPAK56
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 30 V 380A (Tc) 333W (Tc) Surface Mount LFPAK56, Power-SO8
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.2V @ 2mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
188 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
6160 pF @ 15 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
333W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
30 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
LFPAK56, Power-SO8
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
0.67mOhm @ 25A, 10V