PSMN2R2-40YSBX | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PSMN2R2-40YSBX |
Description | PSMN2R2-40YSB/SOT669/LFPAK |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | N-Channel 40 V 180A (Tc) 166W (Tc) Surface Mount LFPAK56, Power-SO8 |
Datasheet | Datasheet |
Category | Vgs(th) (Max) @ Id 3.6V @ 1mA |
Mfr | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 69 nC @ 10 V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Vgs (Max) ±20V |
Part Status Active | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 5173 pF @ 20 V |
FET Type | FET Feature Schottky Diode (Body) |
Technology | Power Dissipation (Max) 166W (Tc) |
Drain to Source Voltage (Vdss) 40 V | Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Mounting Type Surface Mount |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V | Supplier Device Package LFPAK56, Power-SO8 |
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2.2mOhm @ 25A, 10V | Package / Case |