PSMN038-100HSX
DigiKey Part Number
1727-PSMN038-100HSXTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-PSMN038-100HSXCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-PSMN038-100HSXDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSMN038-100HSX
Description
MOSFET 2N-CH 100V 21.4A LFPAK56D
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Mosfet Array 100V 21.4A (Ta) 53W (Ta) Surface Mount LFPAK56D
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 1mA
Manufacturer
Nexperia USA Inc.
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
25.9nC @ 10V
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1533pF @ 25V
Part Status
Active
Power - Max
53W (Ta)
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Configuration
2 N-Channel (Dual)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100V
Package / Case
SOT-1205, 8-LFPAK56
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
21.4A (Ta)
Supplier Device Package
LFPAK56D
Rds On (Max) @ Id, Vgs
37.6mOhm @ 5A, 10V