PSMN017-80PS,127 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Texas Instruments
In Stock: 1.128
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 459
Datasheet
onsemi
In Stock: 0
Infineon Technologies
Infineon Technologies
Rochester Electronics, LLC
In Stock: 892
STMicroelectronics
N-Channel 80 V 50A (Tc) 103W (Tc) Through Hole TO-220AB
PSMN017-80PS,127
DigiKey Part Number
1727-5892-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSMN017-80PS,127
Description
MOSFET N-CH 80V 50A TO220AB
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
26 nC @ 10 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Obsolete
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1573 pF @ 40 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
103W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
80 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-220AB
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
17mOhm @ 10A, 10V