PMV25ENEAR is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
In Stock: 10.888
Datasheet
Similar
Diotec Semiconductor
In Stock: 0
Datasheet
Taiwan Semiconductor Corporation
N-Channel 30 V 5.5A (Ta) 460mW (Ta), 6.94W (Tc) Surface Mount TO-236AB
PMV25ENEAR
DigiKey Part Number
1727-PMV25ENEARTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-PMV25ENEARCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-PMV25ENEARDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMV25ENEAR
Description
MOSFET N-CH 30V 5.5A TO236AB
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
PMV25ENEAR Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
18 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
597 pF @ 15 V
Part Status
Discontinued at DigiKey
Power Dissipation (Max)
460mW (Ta), 6.94W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
30 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Mounting Type
Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Supplier Device Package
TO-236AB
Rds On (Max) @ Id, Vgs
24mOhm @ 5.5A, 10V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 250µA