PMPB12UNEAX is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
Texas Instruments
In Stock: 6.224
Datasheet
N-Channel 20 V 7.9A (Ta) 1.6W (Ta), 12.5W (Tc) Surface Mount DFN2020MD-6
PMPB12UNEAX
DigiKey Part Number
1727-PMPB12UNEAXTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-PMPB12UNEAXCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-PMPB12UNEAXDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMPB12UNEAX
Description
MOSFET N-CH 20V 7.9A DFN2020MD-6
Customer Reference
Detailed Description
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
17 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±12V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1220 pF @ 10 V
Power Dissipation (Max)
1.6W (Ta), 12.5W (Tc)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
FET Type
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Drain to Source Voltage (Vdss)
20 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
1.8V, 4.5V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
18mOhm @ 7.9A, 4.5V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
900mV @ 250µA