PMH950UPEH | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PMH950UPEH |
Description | MOSFET P-CH 20V 530MA DFN0606-3 |
Customer Reference | |
Detailed Description | P-Channel 20 V 530mA (Ta) 370mW (Ta), 2.2W (Tc) Surface Mount DFN0606-3 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | PMH950UPEH Models |
Category | Vgs(th) (Max) @ Id 950mV @ 250µA |
Mfr | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 0.5 nC @ 4 V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Vgs (Max) ±8V |
Part Status Discontinued at DigiKey | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 36 pF @ 10 V |
FET Type | Power Dissipation (Max) 370mW (Ta), 2.2W (Tc) |
Technology | Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) |
Drain to Source Voltage (Vdss) 20 V | Mounting Type Surface Mount |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Supplier Device Package DFN0606-3 |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 1.2V, 4.5V | Package / Case |
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.4Ohm @ 500mA, 4.5V | Base Product Number |