PMEG60T30ELPX
DigiKey Part Number
1727-7809-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-7809-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-7809-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMEG60T30ELPX
Description
DIODE SCHOTTK 60V 3A SOD128/CFP5
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 60 V 3A Surface Mount SOD-128/CFP5
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PMEG60T30ELPX Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
1.8 µA @ 60 V
Mfr
Capacitance @ Vr, F
560pF @ 1V, 1MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Technology
Mounting Type
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
60 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
3A
Supplier Device Package
SOD-128/CFP5
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
620 mV @ 3 A
Operating Temperature - Junction
175°C (Max)
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)