PMEG60T20ELXDX
DigiKey Part Number
1727-PMEG60T20ELXDXTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-PMEG60T20ELXDXCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-PMEG60T20ELXDXDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMEG60T20ELXDX
Description
DIODE SCHOTTKY 60V 2A SOD323HP
Detailed Description
Diode 60 V 2A Surface Mount SOD323HP
Category
Reverse Recovery Time (trr)
8 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
470 nA @ 60 V
Capacitance @ Vr, F
210pF @ 1V, 1MHz
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
60 V
Supplier Device Package
SOD323HP
Current - Average Rectified (Io)
2A
Operating Temperature - Junction
175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
700 mV @ 2 A
Base Product Number
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)