PMEG4002EB,115 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PMEG4002EB,115 |
Description | DIODE SCHOTTKY 40V 200MA SOD523 |
Customer Reference | |
Detailed Description | Diode 40 V 200mA Surface Mount SOD-523 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | PMEG4002EB,115 Models |
Category | Speed Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed |
Mfr | Current - Reverse Leakage @ Vr 500 nA @ 25 V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Capacitance @ Vr, F 20pF @ 1V, 1MHz |
Part Status Discontinued at DigiKey | Mounting Type |
Technology | Package / Case |
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 40 V | Supplier Device Package SOD-523 |
Current - Average Rectified (Io) 200mA | Operating Temperature - Junction 150°C (Max) |
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 600 mV @ 200 mA | Base Product Number |