PMEG2010BEA,115 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PMEG2010BEA,115 |
Description | DIODE SCHOTTKY 20V 1A SOD323 |
Customer Reference | |
Detailed Description | Diode 20 V 1A Surface Mount SOD-323 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | PMEG2010BEA,115 Models |
Category | Current - Reverse Leakage @ Vr 200 µA @ 20 V |
Mfr | Capacitance @ Vr, F 80pF @ 1V, 1MHz |
Technology | Mounting Type |
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 20 V | Package / Case |
Current - Average Rectified (Io) 1A | Supplier Device Package SOD-323 |
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 500 mV @ 1 A | Operating Temperature - Junction -65°C ~ 150°C |
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | Base Product Number |